Senioriada 2026
Radość, energia i wspólna zabawa towarzyszyły uczestnikom IV Senioriady, która 11 czerwca 2026 roku zgromadziła swarzędzkich seniorów na pełnym atrakcji wydarzeniu integracyjno-sportowym.
Wśród gości obecni byli Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Grzegorz Taterka, Sekretarz Gminy Swarzędz Dorota Zaremba, Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu Agnieszka Maciejowicz, Zastępca Dyrektora CUS Jolanta Osada, Dyrektor Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji Natalia Ziomek oraz Komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu Piotr Kubczak.
W organizację wydarzenia aktywnie włączyli się także wolontariusze ze swarzędzkich szkół, wspierając uczestników podczas całej imprezy. Najważniejszymi bohaterami tego dnia byli jednak seniorzy, którzy licznie przybyli na wydarzenie i z entuzjazmem uczestniczyli we wszystkich przygotowanych atrakcjach.
Senioriada rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników z flagami. Następnie zapalono znicz, który symbolicznie otworzył sportową część wydarzenia i zachęcił wszystkich do wspólnej rywalizacji w duchu fair play. Przygotowane konkurencje sportowe dostarczyły uczestnikom mnóstwo pozytywnych wrażeń.
Podczas Senioriady działały 2 stoiska edukacyjno-informacyjne, a wśród nich Swarzędzkie Centrum Wolontariatu (mieszczące się przy ul. Piaski 4 w Swarzędzu), miejsce, które łączy osoby chcące pomagać z organizacjami i instytucjami potrzebującymi wsparcia oraz stanowisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Przedstawiano ogólnopolski program edukacyjny „Senior w roli głównej” zajmujący się aspektami zdrowego życia u osób 60+ poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, wspieranie zdrowia psychicznego a także szczepienia ochronne i badania profilaktyczne.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko dedykowane profilaktyce chorób nowotworowych w tym raka piersi. Uczestniczki mogły nauczyć się zasad samobadania piersi na specjalnych fantomach.
Ponadto przekazywano praktyczne informacje na temat zagrożeń związanych z kleszczami, sposobów ich bezpiecznego usuwania i postępowania po ukąszeniu.
Nie zabrakło części artystycznej, podczas której publiczność z entuzjazmem oklaskiwała pokazy taneczne seniorów. Dużo pozytywnych emocji dostarczyły występy zespołu tanecznego „Zakręcone” oraz „SENIORitki” i zespołów wokalnych „Swarzędzaki” oraz „Olszyna”. Występy zachęcały do wspólnego śpiewania i tworzyły wyjątkową, rodzinną atmosferę.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy włączyli się w organizację i współtworzenie Senioriady. W szczególności chcielibyśmy podziękować Gospodarstwu sadowniczemu - Dębski-Sad za pyszne jabłka, które w trakcie wydarzenia trafiły do każdego Seniora!
IV Senioriada po raz kolejny pokazała, jak ważne są aktywność, integracja i budowanie relacji społecznych. Do zobaczenia za rok!
Dorota Krzyżańska
CAS

